Allmän information
| År | 2007 - 2013 |
| varumärke | GMC |
| Motor | 6.0 AT (359 HP) 4WD |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban XI |
| dörrar | 5 |
| Säten | 8 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5648 mm |
| Bredd | 2010 mm |
| Höjd | 1951 mm |
| Hjulbas | 3302 |
| Vikt | 1951 kg |
| maximal bredd | 3357 kg |
| Startkapacitet | 3890 l |
Motoröverföring
| Motor | 5967 |
| Motor kw | 263 kw |
| Motorhk | 352 hp |
| Vridmoment | 263 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 101,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 119 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/65R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 9.6 s |
| Bränsleby | 23 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |