Allmän information
| År | 1998 - - |
| varumärke | Holden |
| Motor | 5.0 i V8 SS (243 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Commodore (VT) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4885 mm |
| Bredd | 1840 mm |
| Höjd | 1450 mm |
| Hjulbas | 2790 |
| Vikt | 1450 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4918 |
| Motor kw | 178 kw |
| Motorhk | 239 hp |
| Vridmoment | 178 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 101,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 73 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 240 km/h |
| Acceleration | 7 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |