Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Holden |
| Motor | 3.6 V6 (245 HP) Omega |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | UTE III |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5055 mm |
| Bredd | 1899 mm |
| Höjd | 1497 mm |
| Hjulbas | 3009 |
| Vikt | 1497 kg |
| maximal bredd | 2505 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3564 |
| Motor kw | 180 kw |
| Motorhk | 241 hp |
| Vridmoment | 180 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 11.8 l/100km |