Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Holden |
| Motor | 6.0 V8 (367 HP) SS |
| Kroppstyp | Pickup |
| Modell | UTE III |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5040 mm |
| Bredd | 1899 mm |
| Höjd | 1480 mm |
| Hjulbas | 3009 |
| Vikt | 1480 kg |
| maximal bredd | 2315 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5967 |
| Motor kw | 269 kw |
| Motorhk | 360 hp |
| Vridmoment | 269 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 14.5 l/100km |