Allmän information
| År | 1995 - 2000 |
| varumärke | Holden |
| Motor | 2.0 i 16V (136 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Vectra B CC |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4777 mm |
| Bredd | 1707 mm |
| Höjd | 1428 mm |
| Hjulbas | 2640 |
| Vikt | 1428 kg |
| maximal bredd | 1820 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 100 kw |
| Motorhk | 134 hp |
| Vridmoment | 100 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | 5.5 J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 215 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Bränsleby | 12.1 l/100km |
| Bränsleväg | 6.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |