Allmän information
| År | 2002 - 2003 |
| varumärke | Holden |
| Motor | 2.2 DTI 16V (125 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Vectra B CC |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4495 mm |
| Bredd | 1707 mm |
| Höjd | 1425 mm |
| Hjulbas | 2637 |
| Vikt | 1425 kg |
| maximal bredd | 1950 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2171 |
| Motor kw | 92 kw |
| Motorhk | 123 hp |
| Vridmoment | 92 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 84 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 207 km/h |
| Acceleration | 10.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 6.5 l/100km |