Allmän information
| År | 1998 - 2002 |
| varumärke | Honda |
| Motor | 3.0 V6 24V (200 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Accord VI Coupe |
| dörrar | 2 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4765 mm |
| Bredd | 1785 mm |
| Höjd | 1405 mm |
| Hjulbas | 2670 |
| Vikt | 1405 kg |
| maximal bredd | 1920 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2997 |
| Motor kw | 147 kw |
| Motorhk | 197 hp |
| Vridmoment | 147 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R 16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 225 km/h |
| Acceleration | 8.5 s |
| Bränsleby | 15 l/100km |
| Bränsleväg | 8.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |