Allmän information
| År | 1997 - 2003 |
| varumärke | Jaguar |
| Motor | XJR 4.0 i V8 32V (363 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | XJ (X308|NAW|NAB) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5023 mm |
| Bredd | 1799 mm |
| Höjd | 1345 mm |
| Hjulbas | 2870 |
| Vikt | 1345 kg |
| maximal bredd | 2260 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3996 |
| Motor kw | 266 kw |
| Motorhk | 356 hp |
| Vridmoment | 266 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 81 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/40 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.6 s |
| Bränsleby | 18 l/100km |
| Bränsleväg | 9.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 12.6 l/100km |