Allmän information
| År | 2006 - - |
| varumärke | Jaguar |
| Motor | 2.7 V8 32V D (207 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | XJ (X350|NA3) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5090 mm |
| Bredd | 1860 mm |
| Höjd | 1448 mm |
| Hjulbas | 3034 |
| Vikt | 1448 kg |
| maximal bredd | 2283 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2720 |
| Motor kw | 152 kw |
| Motorhk | 204 hp |
| Vridmoment | 152 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 81,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 85 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 222 km/h |
| Acceleration | 8.2 s |
| Bränsleby | 10.8 l/100km |
| Bränsleväg | 6.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |