Allmän information
| År | 2003 - - |
| varumärke | Jaguar |
| Motor | 4.2 i V8 32V (400 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | XJ (X350|NA3) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5090 mm |
| Bredd | 1860 mm |
| Höjd | 1448 mm |
| Hjulbas | 3034 |
| Vikt | 1448 kg |
| maximal bredd | 2250 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4196 |
| Motor kw | 293 kw |
| Motorhk | 393 hp |
| Vridmoment | 293 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 85 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/40 R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.3 s |
| Bränsleby | 18.6 l/100km |
| Bränsleväg | 9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 12.3 l/100km |