Allmän information
| År | 1990 - 1994 |
| varumärke | Jaguar |
| Motor | 5.3 (284 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | XJSc Convertible |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4820 mm |
| Bredd | 1793 mm |
| Höjd | 1279 mm |
| Hjulbas | 2588 |
| Vikt | 1279 kg |
| maximal bredd | 2130 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5343 |
| Motor kw | 208 kw |
| Motorhk | 279 hp |
| Vridmoment | 208 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | 90 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 89 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 230/65 ZR16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 8.1 s |
| Bränsleby | 20.6 l/100km |
| Bränsleväg | 10.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 12.9 l/100km |