Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Kia |
| Motor | 1.4 i 16V (97 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Rio III Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3990 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1470 mm |
| Hjulbas | 2500 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1339 |
| Motor kw | 71 kw |
| Motorhk | 95 hp |
| Vridmoment | 71 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/70 R14 |
| Wheels | 5J X 14 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 176 km/h |
| Acceleration | 12.3 s |
| Bränsleby | 7.9 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.2 l/100km |