Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Kia |
| Motor | 1.5 CRDi (109 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Rio III Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3990 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1470 mm |
| Hjulbas | 2500 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1493 |
| Motor kw | 80 kw |
| Motorhk | 107 hp |
| Vridmoment | 80 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/70 R14 |
| Wheels | 5J X 14 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 176 km/h |
| Acceleration | 11.6 s |
| Bränsleby | 4.75 l/100km |
| Bränsleväg | 3.41 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 3.91 l/100km |