Allmän information
| År | 2011 - - |
| varumärke | Koenigsegg |
| Motor | 5.0T V8 (1115Hp) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Agera R |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4293 mm |
| Bredd | 1996 mm |
| Höjd | 1120 mm |
| Hjulbas | 2662 |
| Vikt | 1120 kg |
| maximal bredd | 1650 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5000 |
| Motor kw | 818 kw |
| Motorhk | 1096 hp |
| Vridmoment | 818 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 91,7 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/35 R19 / 345/30 R20 |
| Wheels | 19x9.5 / 20x12.5 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 420 km/h |
| Acceleration | 2.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | 12.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 14.7 l/100km |
2 år sedan
2 år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan