Allmän information
| År | 2011 - - |
| varumärke | Koenigsegg |
| Motor | 5.0T V8 (940Hp) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Agera |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4293 mm |
| Bredd | 1996 mm |
| Höjd | 1120 mm |
| Hjulbas | 2662 |
| Vikt | 1120 kg |
| maximal bredd | 1650 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5000 |
| Motor kw | 689 kw |
| Motorhk | 923 hp |
| Vridmoment | 689 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 91,7 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/35 R19 / 345/30 R20 |
| Wheels | 19x9.5 / 20x12.5 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 420 km/h |
| Acceleration | 3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | 12.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 14.7 l/100km |
2 år sedan
3 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
2 månader sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
11 dagar sedan
11 dagar sedan
11 dagar sedan
10 dagar sedan
10 dagar sedan
10 dagar sedan
10 dagar sedan
10 dagar sedan
10 dagar sedan