Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Lamborghini |
| Motor | LP720-4 6.5 AT (720 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Aventador |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4780 mm |
| Bredd | 2030 mm |
| Höjd | 1136 mm |
| Hjulbas | 2700 |
| Vikt | 1136 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6498 |
| Motor kw | 528 kw |
| Motorhk | 708 hp |
| Vridmoment | 528 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/35 ZR19; 335/30 ZR20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 350 km/h |
| Acceleration | 2.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |
2 år sedan