Allmän information
| År | 2005 - 2006 |
| varumärke | Lamborghini |
| Motor | 5.0 i V10 40V (500 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Gallardo Roadster |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4300 mm |
| Bredd | 1900 mm |
| Höjd | 1165 mm |
| Hjulbas | 2560 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4961 |
| Motor kw | 367 kw |
| Motorhk | 492 hp |
| Vridmoment | 367 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 10 |
| Cylindrar diameter | 82,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/35 - 295/30 R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 314 km/h |
| Acceleration | 4.3 s |
| Bränsleby | 29.1 l/100km |
| Bränsleväg | 13.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |