Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Lexus |
| Motor | 220h (136Hp) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | CT 200h |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4320 mm |
| Bredd | 1765 mm |
| Höjd | 1460 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1460 kg |
| maximal bredd | 1845 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1798 |
| Motor kw | 73 kw |
| Motorhk | 98 hp |
| Vridmoment | 73 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 80,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/45 R17 (205/55 R16 ) |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 10.3 s |
| Bränsleby | 3.7 l/100km |
| Bränsleväg | 3.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 3.8 l/100km |