Allmän information
| År | 1993 - 1997 |
| varumärke | Lexus |
| Motor | 300 (212HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | GS I |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4965 mm |
| Bredd | 1795 mm |
| Höjd | 1425 mm |
| Hjulbas | 2780 |
| Vikt | 1425 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2997 |
| Motor kw | 155 kw |
| Motorhk | 208 hp |
| Vridmoment | 155 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 4 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55 R16 94V |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 8.8 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | 10 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |