Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Lexus |
| Motor | 460 L 4.6 AT (370 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | LS IV Facelift |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5210 mm |
| Bredd | 1875 mm |
| Höjd | 1465 mm |
| Hjulbas | 3090 |
| Vikt | 1465 kg |
| maximal bredd | 2560 kg |
| Startkapacitet | 400 l |
Motoröverföring
| Motor | 4608 |
| Motor kw | 271 kw |
| Motorhk | 363 hp |
| Vridmoment | 271 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 84 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/50 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | 17 l/100km |
| Bränsleväg | 8.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 11.6 l/100km |