Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Lexus |
| Motor | 300h 2.5hyb CVT (155 HP) 4WD |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | NX |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4630 mm |
| Bredd | 1845 mm |
| Höjd | 1645 mm |
| Hjulbas | 2660 |
| Vikt | 1645 kg |
| maximal bredd | 2395 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2494 |
| Motor kw | 114 kw |
| Motorhk | 153 hp |
| Vridmoment | 114 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60/R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 9.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |