Allmän information
| År | 1995 - 2000 |
| varumärke | Maserati |
| Motor | 2.0 i V6 24V Biturbo (306 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Quattroporte III |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4550 mm |
| Bredd | 1810 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1996 |
| Motor kw | 224 kw |
| Motorhk | 300 hp |
| Vridmoment | 224 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 82 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/50 - 225/50 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 260 km/h |
| Acceleration | 5.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 12.7 l/100km |