Allmän information
| År | 1995 - 2000 |
| varumärke | Maserati |
| Motor | 3.2 V8 32V (336 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Quattroporte III |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4550 mm |
| Bredd | 1810 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2650 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | 1647 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3217 |
| Motor kw | 246 kw |
| Motorhk | 330 hp |
| Vridmoment | 246 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 80 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/45-245/40ZR17 |
| Wheels | 8J - 9J x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 270 km/h |
| Acceleration | 5.8 s |
| Bränsleby | 25.3 l/100km |
| Bränsleväg | 10.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 13.1 l/100km |