Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Maserati |
| Motor | S 4.7i V8 (430Hp) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Quattroporte IV |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5050 mm |
| Bredd | 1895 mm |
| Höjd | 1440 mm |
| Hjulbas | 3065 |
| Vikt | 1440 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4691 |
| Motor kw | 315 kw |
| Motorhk | 422 hp |
| Vridmoment | 315 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 94 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40-285/35 ZR19 |
| Wheels | 8.5-10.5Jx19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 285 km/h |
| Acceleration | 5.3 s |
| Bränsleby | 24 l/100km |
| Bränsleväg | 10.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 14.8 l/100km |