Allmän information
| År | 2008 - 2012 |
| varumärke | Maserati |
| Motor | Sport GT S 4.7 AT (440 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Quattroporte V |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5050 mm |
| Bredd | 1895 mm |
| Höjd | 1440 mm |
| Hjulbas | 3065 |
| Vikt | 1440 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4691 |
| Motor kw | 323 kw |
| Motorhk | 433 hp |
| Vridmoment | 323 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 94 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40-285/35 ZR19 |
| Wheels | 8.5-10.5Jx19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 287 km/h |
| Acceleration | 5 s |
| Bränsleby | 24 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |