Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Maserati |
| Motor | S 3.0 AT (410 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Quattroporte VI |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5262 mm |
| Bredd | 1948 mm |
| Höjd | 1481 mm |
| Hjulbas | 3171 |
| Vikt | 1481 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 530 l |
Motoröverföring
| Motor | 2979 |
| Motor kw | 301 kw |
| Motorhk | 403 hp |
| Vridmoment | 301 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 8 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40 R20 ????????; 285/35 R20 ????? |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 285 km/h |
| Acceleration | 5.1 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |