Allmän information
| År | 2002 - - |
| varumärke | Maybach |
| Motor | 5.5 i V12 bi-turbo (550 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 62 |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 6165 mm |
| Bredd | 1980 mm |
| Höjd | 1573 mm |
| Hjulbas | 3827 |
| Vikt | 1573 kg |
| maximal bredd | 3380 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5513 |
| Motor kw | 403 kw |
| Motorhk | 540 hp |
| Vridmoment | 403 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | 82 mm |
| Ventiler i cylindrar | 3 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 110 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 275/50 R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.4 s |
| Bränsleby | 24.5 l/100km |
| Bränsleväg | 11 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 15.9 l/100km |