Allmän information
| År | 1996 - 2000 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 1.2 (75 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | 121 III (JASM,JBSM) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3828 mm |
| Bredd | 1634 mm |
| Höjd | 1330 mm |
| Hjulbas | 2446 |
| Vikt | 1330 kg |
| maximal bredd | 1435 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1242 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 71,9 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/55R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 170 km/h |
| Acceleration | 12.7 s |
| Bränsleby | 7.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |