Allmän information
| År | 1996 - 2000 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 1.8 D (60 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 121 III (JASM,JBSM) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3828 mm |
| Bredd | 1634 mm |
| Höjd | 1330 mm |
| Hjulbas | 2446 |
| Vikt | 1330 kg |
| maximal bredd | 1510 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1753 |
| Motor kw | 44 kw |
| Motorhk | 59 hp |
| Vridmoment | 44 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/70R13 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 155 km/h |
| Acceleration | 17.4 s |
| Bränsleby | 6.4 l/100km |
| Bränsleväg | 4.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.2 l/100km |