Allmän information
| År | 2007 - 2010 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 1.4 MT (75 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 2 II Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3885 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1545 mm |
| Hjulbas | 2490 |
| Vikt | 1545 kg |
| maximal bredd | 1490 kg |
| Startkapacitet | 790 l |
Motoröverföring
| Motor | 1348 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 43 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 168 km/h |
| Acceleration | 14 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |