Allmän information
| År | 2007 - 2010 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 1.4d MT (68 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 2 II Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3885 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1545 mm |
| Hjulbas | 2490 |
| Vikt | 1545 kg |
| maximal bredd | 1490 kg |
| Startkapacitet | 790 l |
Motoröverföring
| Motor | 1399 |
| Motor kw | 50 kw |
| Motorhk | 67 hp |
| Vridmoment | 50 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 73,7 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 43 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 162 km/h |
| Acceleration | 15.5 s |
| Bränsleby | 5.3 l/100km |
| Bränsleväg | 3.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 4.3 l/100km |