Allmän information
| År | 1991 - 1996 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 1.8 i V6 24V (140 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Cronos (GE8P) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4695 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1400 mm |
| Hjulbas | 2610 |
| Vikt | 1400 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1845 |
| Motor kw | 103 kw |
| Motorhk | 138 hp |
| Vridmoment | 103 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 19565 R14 H |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 195 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |