Allmän information
| År | 1991 - 1996 |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 2.0 D Comprex (82 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Cronos (GE8P) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4695 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1400 mm |
| Hjulbas | 2610 |
| Vikt | 1400 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 60 kw |
| Motorhk | 80 hp |
| Vridmoment | 60 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R14 S |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 161 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |