Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Mazda |
| Motor | 2.3i (166Hp) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | Premacy I (CP) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4340 mm |
| Bredd | 1710 mm |
| Höjd | 1570 mm |
| Hjulbas | 2670 |
| Vikt | 1570 kg |
| maximal bredd | 1795 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2261 |
| Motor kw | 122 kw |
| Motorhk | 163 hp |
| Vridmoment | 122 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 87,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 58 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |