Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | R 300 CDI BlueEFFICIENCY (190Hp) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | R (W251) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4922 mm |
| Bredd | 1922 mm |
| Höjd | 1674 mm |
| Hjulbas | 2980 |
| Vikt | 1674 kg |
| maximal bredd | 2840 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2987 |
| Motor kw | 139 kw |
| Motorhk | 186 hp |
| Vridmoment | 139 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 93 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/65 R17 |
| Wheels | 7.5J X 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 215 km/h |
| Acceleration | 9.5 s |
| Bränsleby | 9.9 l/100km |
| Bränsleväg | 6.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.8 l/100km |