Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | R 350 (272Hp) 4MATIC |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | R (W251) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4922 mm |
| Bredd | 1922 mm |
| Höjd | 1674 mm |
| Hjulbas | 2980 |
| Vikt | 1674 kg |
| maximal bredd | 2840 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3498 |
| Motor kw | 199 kw |
| Motorhk | 267 hp |
| Vridmoment | 199 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 92,9 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 93 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/55 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 8.3 s |
| Bränsleby | 16.1 l/100km |
| Bränsleväg | 9.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 11.9 l/100km |