Allmän information
| År | 2007 - 2009 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | R 500 (388Hp) Lang 4MATIC |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | R (W251) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5173 mm |
| Bredd | 1922 mm |
| Höjd | 1661 mm |
| Hjulbas | 3215 |
| Vikt | 1661 kg |
| maximal bredd | 2895 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5461 |
| Motor kw | 285 kw |
| Motorhk | 382 hp |
| Vridmoment | 285 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 98 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/55R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 245 km/h |
| Acceleration | 7 s |
| Bränsleby | 18.7 l/100km |
| Bränsleväg | 10.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |