Allmän information
| År | 1994 - 2000 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | SEC CL 420 (140.063) (279 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse Coupe (C140) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5065 mm |
| Bredd | 1912 mm |
| Höjd | 1445 mm |
| Hjulbas | 2945 |
| Vikt | 1445 kg |
| maximal bredd | 2600 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4196 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 92 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/45 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 245 km/h |
| Acceleration | 8.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 12.6 l/100km |