Allmän information
| År | 1991 - 1998 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 420 L (279 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W140) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5213 mm |
| Bredd | 1886 mm |
| Höjd | 1485 mm |
| Hjulbas | 3140 |
| Vikt | 1485 kg |
| maximal bredd | 2650 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4196 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 92 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/60 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 245 km/h |
| Acceleration | 8.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 15 l/100km |