Allmän information
| År | 1991 - 1998 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 600 L (394 HP) |
| Kroppstyp | - |
| Modell | S-klasse (W140) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5213 mm |
| Bredd | 1886 mm |
| Höjd | 1480 mm |
| Hjulbas | 3140 |
| Vikt | 1480 kg |
| maximal bredd | 2720 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5987 |
| Motor kw | 289 kw |
| Motorhk | 387 hp |
| Vridmoment | 289 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | 89 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/60 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6.6 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 14.2 l/100km |