Allmän information
| År | 2000 - 2002 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 320 CDI (197 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W220) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5038 mm |
| Bredd | 1855 mm |
| Höjd | 1444 mm |
| Hjulbas | 2965 |
| Vikt | 1444 kg |
| maximal bredd | 2380 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3222 |
| Motor kw | 144 kw |
| Motorhk | 193 hp |
| Vridmoment | 144 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 88 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 88 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60R16V |
| Wheels | 7.5J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 8.8 s |
| Bränsleby | 11.4 l/100km |
| Bränsleväg | 6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |