Allmän information
| År | 2000 - 2005 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 400 CDI (250 HP) |
| Kroppstyp | - |
| Modell | S-klasse (W220) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5038 mm |
| Bredd | 1855 mm |
| Höjd | 1444 mm |
| Hjulbas | 2965 |
| Vikt | 1444 kg |
| maximal bredd | 2455 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3996 |
| Motor kw | 183 kw |
| Motorhk | 245 hp |
| Vridmoment | 183 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 88 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R16W |
| Wheels | 7.5J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 7.8 s |
| Bränsleby | 14.2 l/100km |
| Bränsleväg | 7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.6 l/100km |