Allmän information
| År | 1999 - 2005 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 55 Lang AMG (360 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W220) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5158 mm |
| Bredd | 1855 mm |
| Höjd | 1444 mm |
| Hjulbas | 3085 |
| Vikt | 1444 kg |
| maximal bredd | 2400 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5439 |
| Motor kw | 264 kw |
| Motorhk | 354 hp |
| Vridmoment | 264 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 97 mm |
| Ventiler i cylindrar | 3 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 88 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R16 |
| Wheels | 7.5J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 13.3 l/100km |