Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 320 4Matic CDI (235 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | S-klasse (W221) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5076 mm |
| Bredd | 1871 mm |
| Höjd | 1473 mm |
| Hjulbas | 3165 |
| Vikt | 1473 kg |
| maximal bredd | 2550 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2987 |
| Motor kw | 172 kw |
| Motorhk | 230 hp |
| Vridmoment | 172 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R17 |
| Wheels | 8Jx17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 7.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 8.5 l/100km |