Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 350 CDI (235 Hp) Lang |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W221) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5226 mm |
| Bredd | 1871 mm |
| Höjd | 1473 mm |
| Hjulbas | 3165 |
| Vikt | 1473 kg |
| maximal bredd | 2585 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2987 |
| Motor kw | 172 kw |
| Motorhk | 230 hp |
| Vridmoment | 172 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 92,9 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R 17 W |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 7.8 s |
| Bränsleby | 10.5 l/100km |
| Bränsleväg | 6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.7 l/100km |