Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 400 Lang (279 HP) Hybrid |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W221) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5226 mm |
| Bredd | 1671 mm |
| Höjd | 1479 mm |
| Hjulbas | 3165 |
| Vikt | 1479 kg |
| maximal bredd | 2600 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3498 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 7.2 s |
| Bränsleby | 10.8 l/100km |
| Bränsleväg | 6.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8 l/100km |