Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | S 500 Lang (388 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W221) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5206 mm |
| Bredd | 1871 mm |
| Höjd | 1473 mm |
| Hjulbas | 3165 |
| Vikt | 1473 kg |
| maximal bredd | 2565 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5461 |
| Motor kw | 285 kw |
| Motorhk | 382 hp |
| Vridmoment | 285 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 98 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R17 |
| Wheels | 8Jx17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 12 l/100km |