Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | 400 3.5hyb AT (306 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S-klasse (W222) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5116 mm |
| Bredd | 1899 mm |
| Höjd | 1496 mm |
| Hjulbas | 3035 |
| Vikt | 1496 kg |
| maximal bredd | 2595 kg |
| Startkapacitet | 510 l |
Motoröverföring
| Motor | 3498 |
| Motor kw | 224 kw |
| Motorhk | 300 hp |
| Vridmoment | 224 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 92,9 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/55 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6.8 s |
| Bränsleby | 7.4 l/100km |
| Bränsleväg | 6.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.8 l/100km |