Allmän information
| År | 1999 - 2003 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | 108 CDI 2.2d MT (82 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Vito I (W638) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 6 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4660 mm |
| Bredd | 1880 mm |
| Höjd | 1840 mm |
| Hjulbas | 3000 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | 2700 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2148 |
| Motor kw | 60 kw |
| Motorhk | 80 hp |
| Vridmoment | 60 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 78 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/70 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 150 km/h |
| Acceleration | 22 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |