Allmän information
| År | 2003 - 2006 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | 109 CDI 2.2d MT (88 HP) L1 |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Vito II (W639) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 6 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4750 mm |
| Bredd | 1901 mm |
| Höjd | 1875 mm |
| Hjulbas | 3200 |
| Vikt | 1875 kg |
| maximal bredd | 2940 kg |
| Startkapacitet | 3000 l |
Motoröverföring
| Motor | 2148 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 88 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 75 liters |
| Eco standart | Euro 4 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65R16 CT |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 146 km/h |
| Acceleration | 19.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |